Jedwab – cesarz wśród tkanin

Jedwabnik morwowy nie zalicza się do barwnych, zjawiskowych motyli, które wszyscy podziwiają – jego białawe skrzydła sprawiają, że przypomina raczej ćmę. Jednak tkanina, która dzięki niemu powstaje, należy do najbardziej luksusowych i wyrafinowanych materiałów świata. Produkcja jedwabiu przez wieki była pilnie strzeżoną tajemnicą Chin, zaś gotową tkaninę do Europy można było przewieźć wyłącznie Jedwabnym Szlakiem.

Legendarne początki jedwabiu

Popularna anegdota głosi, że jedwab został „wynaleziony” nieco przypadkowo, przez Xi Lingshi, żonę cesarza chińskiego Huang Di, który panował w latach 2697-2597 p.n.e. Otóż, cesarzowa zauważyła białe owady oblegające morwę. Jeden z nich spadł z drzewa, lądując w czarce z herbatą. Po wyłowieniu go Xi Lingshi rozwinęła nić z kokonu owada i odkryła, że jest ona niezwykle mocna i elastyczna. Postanowiła zatem utkać z niej szatę.

Możliwe, że w legendzie o cesarzowej jest ziarnko prawdy. Ale wykopaliska archeologiczne z okolic prowincji Zhejiang na wschodnich krańcach Chin dowodzą, że jedwab był tam wytwarzany już ok. 3600 roku p.n.e. Przez wiele lat za zdradzenie sekretu produkcji jedwabiu można było nawet zostać skazanym na śmierć. Stopniowo jednak hodowla jedwabników rozprzestrzeniła się początkowo na Japonię i Persję, a następnie dotarła do Hiszpanii, Włoch i Francji. Dziś jedwab jest wytwarzany niemalże w całe Europie.

Właściwości jedwabnych tkanin

Wartość jedwabiu nie wynika jedynie z jego piękna, ale także z kilku cech, które czynią ten materiał wyjątkowo cennym:

  • jest niezwykle mocny i trwały;
  • nie gniecie się ani nie rozciąga;
  • nie ma właściwości uczulających;

· ma właściwości izotermiczne – latem stanowi ochłodę, zimą ogrzewa;

· idealnie absorbuje kolory – dlatego jedwabne tkaniny mają zawsze zjawiskowe barwy;

  • jest higroskopijny i antystatyczny;
  • nie jest łatwopalny;

· jest ekologiczny – jego produkcja nie wymaga stosowania sztucznych nawozów czy pestycydów.

Jaki jedwab stosujemy w OSOVSKI?

Z włókien jedwabnych powstaje cała gama tkanin, o różnych fakturach i grubościach. W najnowszej kolekcji krawatów OSOVSKI dominują 3 rodzaje jedwabiu:

JEDWAB ŻAKARDOWY

Żakard to rodzaj materiału, na którym wzór jest umieszczany już podczas tkania. Mechanizm służący do wyrabiania takich wzorzystych tkanin został wynaleziony przez Josepha Jacquarda (stąd nazwa) w XIX wieku. Krawat z jedwabiu żakardowego można założyć zarówno do formalnej stylizacji, jak również na mniej oficjalną okazję.

JEDWAB SZANTUNG

Jego nazwa pochodzi od chińskiej prowincji Shantung. Jest to surowa tkanina, grubo tkana, z charakterystycznymi zgrubieniami. Przez lata była wykorzystywana głównie do szycia tekstyliów domowych, jak np. obrusy, narzuty czy zasłony, jednak od pewnego czasu stosuje się ją również w takich elementach garderoby, jak właśnie krawaty. Krawat z szanungu idealnie wpisuje się w niesztampowe, business-casualowe kreacje 

Żakard to rodzaj materiału, na którym wzór jest umieszczany już podczas tkania. Mechanizm służący do wyrabiania takich wzorzystych tkanin został wynaleziony przez Josepha Jacquarda (stąd nazwa) w XIX wieku. Krawat z jedwabiu żakardowego można założyć zarówno do formalnej stylizacji, jak również na mniej oficjalną okazję.

GRENADYNA

Najbardziej luksusowy i najdroższy z jedwabnych materiałów. Jest również najrzadziej spotykanym gatunkiem, ponieważ jego produkcja odbywa się jedynie w kilku miejscach na świecie. Krawaty z grenadyny są bardzo uniwersalne i świetnie komponują się z każdym eleganckim garniturem.

Jedwabny krawat to bez wątpienia coś, co każdy szanujący się mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie. Zapraszamy zatem do naszego sklepu online – pamiętajcie, że kolekcja jest limitowana.

Jak dbać o jedwab?

Jedwab, podobnie jak wełna czy kaszmir, jest materiałem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na czyszczenie chemiczne (m.in. ze względu na brak czasu), dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie odświeżyć nasze jedwabne ubrania czy dodatki. W przypadku, gdy na metce ubrania znajdziemy informację, że daną sztukę należy prać na sucho- zostawmy to zadanie zawodowcom. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielnie upranie jedwabiu, pamiętajmy o tym, że woda której będziemy używać, powinna być letnia lub chłodna (szczególnie w przypadku jedwabiu w ciemnym kolorze). Podczas prania nie należy również używać silnych detergentów, a także innych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić delikatne sploty jedwabiu. Nigdy nie pierzmy jedwabnych ubrań w pralce! Nawet w trybie prania ręcznego. Pielęgnacja jedwabiu to jednak nie tylko jego oczyszczanie z zabrudzeń, ale również prawidłowa konserwacja. Jedwabnych ubrań nie wieszajmy w bezpośrednim dostępie do światła słonecznego. Tkanina ta jest szczególnie podatna na odbarwienia. Podobnie zareagować może ona na użytkowanie dezodorantów i innych kosmetyków antyperspiracyjnych. Perfumy na bazie alkoholu także nie są przyjacielem jedwabiu i jego pochodnych. Nasz jedwabny krawat czy koszula najlepiej będzie czuł się w przewiewnej szafie z sobie podobnymi materiałami. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja sprawi, że z naszego ulubionego ubioru będziemy mogli cieszyć się przez kilka sezonów. Pamiętajmy o tym.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies