Nie taka krótka historia poszetki

NIE TAKA KRÓTKA HISTORIA POSZETKI
Poszetka to elegancka chusteczka umieszczana w brustaszy – kieszonce marynarki na lewej piersi. W ciągu ostatnich kilku dekad, kiedy marynarka w codziennym stroju została częściowo zastąpiona blezerami, swetrami i bluzami, poszetka również odeszła nieco w zapomnienie. Jednak już od pewnego czasu da się zauważyć renesans poszetki: mężczyźni coraz bardziej dbają o swój wygląd i, nie ograniczając się jedynie do niezbędnego minimum, dopełniają swoje stylizacje gustownymi dodatkami.


Starożytne początki?

Istnieje pogląd, że historia poszetki zaczyna się już w starożytnym Egipcie. Barwione na czerwono lniane „chusteczki” były oznaką bogactwa, lecz pełniły raczej funkcję użytkową niż ozdobną – były używane np. do otarcia twarzy przed jedzeniem. Natomiast w starożytnym Rzymie chusteczka upuszczana przez cesarza miała stanowić sygnał do rozpoczęcia walk gladiatorów w Koloseum. Symboliczne znaczenie chusteczek było również dość popularne w średniowieczu – rycerze nosili je przy sobie jako znak przychylności swojej „damy serca”.

Pocket square, czyli chusteczka w kieszonce

Chusteczka noszona w kieszeni – rzeczywisty pierwowzór dzisiejszej poszetki – upowszechniła się za czasów króla Ryszarda II – to on zaczął nosić ten niewielki kawałek materiału właśnie w taki sposób. Ten zwyczaj dość szybko został przejęty przez ówczesną szlachtę. Czasy świetności poszetki przypadają na wiek XVI. We Włoszech szyto wówczas chusteczki z egzotycznych tkanin wysokiej jakości, charakteryzujące się wyjątkowo pięknym designem. Były one tak wartościowe i cenne, że niektórzy przekazywali je z pokolenia na pokolenie. Podobno nawet Katarzyna Medycejska sprowadzała włoskie chusteczki do Francji. A skoro jesteśmy już we Francji, warto przytoczyć pewną anegdotę: Marii Antoninie nie podobało się, że poszetki mają różne rozmiary. Skłoniła więc swojego męża, Ludwika XVI, aby wydał dekret, na mocy którego wszystkie chusteczki miały mieć stały wymiar 16” na 16”.

 

XIX-wieczna elegancja 
Zanim poszetka trafiła do kieszeni marynarki, przez kilka wieków jej miejscem była kieszeń spodni. Dopiero w XIX wieku, kiedy podstawą mody męskiej stał się 2-częściowy garnitur, chusteczka zaczęła być traktowana jako ozdoba, wystająca z kieszonki na piersi. Na początku XX wieku, a zwłaszcza w latach 20., rozwinęła się sztuka składania poszetki w najrozmaitsze sposoby. Wtedy też wzmocniła się jej pozycja jako gadżetu wizerunkowego – funkcję użytkową zaczęły bowiem pełnić jednorazowe chusteczki, wprowadzone na rynek przez amerykańską markę Kleenex.

Dziś poszetka znów jest na topie – i to nie tylko w bardzo oficjalnych czy wieczorowych kreacjach. Z powodzeniem można założyć ją do tweedowej marynarki czy stylizacji typu business casual lub w jeszcze bardziej swobodnych klimatach. Najważniejsze, to dopasować jej kolor, wzór oraz materiał z jakiego została wykonana, do reszty stroju, tak by stworzyć spójną kompozycję.

Rola poszetki w XXI wieku

Decydując się na użycie poszetki, warto również pamiętać o tym, że nie powinna być ona nigdy wykonana z identycznego materiału jak krawat. Nie oznacza to jednak, że poszetka i krawat nie mogą być utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Dla mężczyzn dopiero rozpoczynających swoją przygodę z poszetkami, zaleca się dobieranie tych dwóch dodatków na zasadzie podobieństw. Bardziej zaprawieni w bojach mogą zdecydować się na połączenia kontrastowe. W przypadku gdy nie decydujemy się na krawat, poszetkę dobrać powinniśmy na zasadzie kontrastu do garnituru lub np. skarpetek czy też koszuli. W dzisiejszych czasach poszetka jest często niedoceniania, jednak należy pamiętać, że możemy ją wykorzystać również w stylizacjach casualowych. Doda wtedy elegancji nawet najprostszemu połączeniu wełnianego garnituru oraz bawełnianej koszuli. Poszetka to jednak nie chusteczka, dzisiaj jest to gadżet jedynie o charakterze wizerunkowym, o czym już wspominaliśmy. Najbardziej modne są poszetki ręcznie szyte, ale w przypadku mniejszego budżetu, możemy również zdecydować się na mniej efektowne poszetki z obrąbkiem mechanicznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium