Szyk na muszcze

James Bond nie tylko zazwyczaj trzyma kogoś na muszce, ale również potrafi nosić muszkę – i to w wielkim stylu. Mucha to jeden z tych elementów garderoby, które pomagają zadać szyku i podkreślić nietuzinkową osobowość. Pod warunkiem, że nosi się ją z klasą. Co zatem warto wiedzieć o muszce i dlaczego każdy elegancki mężczyzna powinien mieć ją w swojej szafie?

Nietoperze i motylki

Mucha oficjalnie weszła do kanonu mody męskiej w XIX wieku, stanowiąc swego rodzaju wariację na temat krawata. Jednak początków takiego wiązania można dopatrywać się już znacznie wcześniej – w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Chorwaccy żołnierze wiązali w ten sposób paski materiału pod szyją, aby wyłogi kołnierzyka koszuli były zawsze na swoim miejscu. Dostrzegli to Francuzi, którzy najwyraźniej nawet na polu bitwy potrafili wypatrzeć modowe detale. Niedługo potem taki pierwowzór muchy zaczął pojawiać się w męskich stylizacjach w całej Europie. Z czasem muszka zmieniała swoje kształty i rozmiary – wykrystalizowały się 2 najpopularniejsze typy: nietoperz (mucha o prostych brzegach) i motylek, czyli mucha o zaostrzonych końcach, którą najczęściej spotyka się do dziś. Obecnie mamy również muchy typu „diamond”, o trójkątnych końcach, przypominających diamenty. Od lat 20. muszkę zaczęły nosić również kobiety – wystarczy wspomnieć chociażby słynną Marlene Dietrich w smokingu, muszce i cylindrze.

Kiedy i jak nosić muchę?

W 1886 roku Pierre Lorillard zaprojektował nowy formalny strój, który niebawem stał się klasyką gatunku i do dziś króluje na najbardziej oficjalnych przyjęciach. Chodzi oczywiście o smoking z czarną muszką, czyli styl black tie. Trzeba przy tym pamiętać , że do smokingu zakładamy zawsze czarną muchę, natomiast do fraka – zawsze białą. Poza tym na bardzo uroczyste okazje warto do muchy wybrać koszulę z plisą zakrywającą guziki. Jednak muchę możemy założyć nie tylko do oficjalnej kreacji. Obecnie jest ona wykonywana z rozmaitych materiałów i w rozmaitych wzorach, które z powodzeniem wkomponujemy w codzienny, casualowy outfit. Jej rozmiar powinien  być dopasowany zarówno do typu i wielkości kołnierzyka, jak również do kształtu twarzy – szerokość zawiązanej muszki powinna pokrywać się mniej więcej z zewnętrznymi kącikami oczu.


Wiązana a może gotowa?

Już od jakiegoś czasu sklepy zalewane są różnego typu gotowymi muszkami. Część z nich zawiera regulowaną gumkę, inne zatrzaski umożliwiające zamocowanie wokół kołnierzyka koszuli. Na myśl nasuwa się jednak pytanie: "Czy gotowa muszka to odpowiedni dodatek dla eleganckiego mężczyzny?". Specjaliści do spraw męskiego wizerunku, jednoznacznie wskazują na ich groteskowy charakter. Jedynym słusznym, a zarazem szykownym dodatkiem jest wyłącznie muszka wiązana. Modele mocowane na gumce pozostawmy dzieciom oraz teatralnym przebierańcom. Wszak wiązanie muszki to sztuka, którą powinien posiąść każdy, pewny siebie dżentelmen.

Kolor ma znaczenie

Jak już zostało wcześniej wspominane, istnieją sytuacje w których kolor muszki jest odgórnie określony i nie ma od tego faktu żadnych wyjątków. Jednak decydując się na muszkę w bardziej casualowej stylizacji, możemy poszaleć nie tylko z jej krojem, ale również kolorem i rodzajem materiału, z którego będzie ona wykonana. W mniej zobowiązujących sytuacjach, możemy wybrać muszki wykonane z tweedu oraz wełny. Warto również pamiętać, że interesujący nas print powinien być dopasowany do posiadanego przez nas wzoru koszuli.

Najciekawsze fakty ze świata muszek 

  • Najdroższa mucha na świecie została wykonana ręcznie z białych i czarnych diamentów i kosztuje 36000 dolarów.
  • W Kopenhadze zbudowano budynek o kształcie muchy, zwany 8House. Znajduje się w nim specjalna ścieżka rowerowa, po której można wjechać jednośladem na 10 piętro.
  • W 2014 roku Zach Barnhorst, promując swoją markę ZB Savoy w San Diego, założył muchę o wymiarach ponad 2 m wysokości i ponad 4,5 m szerokości.
  • W 2013 roku marka Budweiser wypuściła na rynek puszki do piwa w kształcie muchy, nawiązując do swojego logotypu z lat 50.
  • W 2007 roku w Iranie, w prowincji Gilan zabroniono noszenia muchy i krawata.
  • Tylko 1% mężczyzn potrafi prawidłowo zawiązać muchę.
  • 28 sierpnia w USA obchodzony jest Dzień Muszki – The National Bow Tie Day.
  • Do najsłynniejszych osób noszących muchę na co dzień należeli m.in.: Abraham Lincoln, Karol Marks, Thomas Edison, Winston Churchill, Charlie Chaplin i Franklin Roosevelt.
  • Według badań naukowców (prawdopodobnie amerykańskich ;)) mężczyźni noszący muszkę są o 16% bardziej seksowni niż pozostali.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies